TLÜ Integreeritud tehnoloogiad ja käsitöö

UUDISED
Isikunäitus “Lihtne ja soe“

Väljapaneku eesmärgiks seati käelise tegevuse vahendusel nö juurte juurde pöördumine, et väärtustada kudumites ääretut lihtsusetaotlust, ehk teatavat robustsustki, pakkudes samas ka rohket nüansirikkust.

Maavillane “sokisadu“ on kui suguvõsa kokkutulek, kus kõikidel nägudel on midagi ühist, kuid väikeste erinevuste vahendusel lisanduvad uued põlvkonnad ja sugulusastmed. Kudumid baseeruvad kõik ühel algideel, millele iga sokipaar lisab oma nüansi.  

Tehnoloogia on valitud ääretult lihtne ja kasutusel on vaid kaks värvi, mis seonduvad talvega, mil sooje sokke vajatakse. Valge sümboliseerib lund, läikniit jääsära ja oranži erinevad varjundid talvist päikeseloojangut valgel maastikul. Lume kohevust väljendab nn vorpide kudumine parem-pahempidiste vahelduvate pindadena. 

Sokkide puhul juhitakse tähelepanu asjaolule, et sama idee võib võtta sadakond erinevat ilmet ning iga potentsiaalne kuduja saab ise edasi mõelda ja veel variatsioone leida. Siia ka nõuanne: kudumise käigus piilu alati ka töö pahemale poolele, nii võid avastada uusi põnevaid väljundeid parema poole teostamiseks! 

Idee põhjal valmis 141 erineva lahendusega sokipaari. 2018. aastal antakse 100 sokipaari üle Eesti Kaitseväele, et pakkuda välismissioonidel osalejatele killukest kodusoojust. 

Näitus on avatud 2.05.-22.06.2018

Mõniste Talurahvamuuseumis Võrumaal 

Tiia Artla (Tallinna Ülikooli käsitöötehnoloogiate ja rahvakunsti lektor)