KÄSITÖÖTEHNOLOOGIAD

Isikunäitus "Lihtne ja soe" 2018

Väljapaneku eesmärgiks seati käelise tegevuse vahendusel nö juurte juurde pöördumine, et väärtustada kudumites ääretut lihtsusetaotlust, ehk teatavat robustsustki, pakkudes samas ka rohket nüansirikkust.

Maavillane “sokisadu“ on kui suguvõsa kokkutulek, kus kõikidel nägudel on midagi ühist, kuid väikeste erinevuste vahendusel lisanduvad uued põlvkonnad ja sugulusastmed. Kudumid baseeruvad kõik ühel algideel, millele iga sokipaar lisab oma nüansi.  

Tehnoloogia on valitud ääretult lihtne ja kasutusel on vaid kaks värvi, mis seonduvad talvega, mil sooje sokke vajatakse. Valge sümboliseerib lund, läikniit jääsära ja oranži erinevad varjundid talvist päikeseloojangut valgel maastikul. Lume kohevust väljendab nn vorpide kudumine parem-pahempidiste vahelduvate pindadena.

Väljapandud piltidel on talvemotiividel samasugused põhimõtted: lakooniline värvivalik ja lihtsustatud visuaalsed kujundid. Abstraktsusele kalduv tulemus jätab vaatajale piisavalt ruumi oma tõlgenduseks. Autor on huvitatud tagasisidest, mida erilist vaatajad ühelt või teiselt pildilt leidsid või kas keegi tundis ära koha, mida pildil kujutati.

Nii nagu piltide, nõnda ka sokkide puhul juhitakse tähelepanu asjaolule, et sama idee võib võtta sadakond erinevat ilmet ning iga potentsiaalne kuduja saab ise edasi mõelda ja veel variatsioone leida. Siia ka nõuanne: kudumise käigus piilu alati ka töö pahemale poolele, nii võid avastada uusi põnevaid väljundeid parema poole teostamiseks!

Idee põhjal valmis 141 erineva lahendusega sokipaari ja 12 fototöötlust. 2019. aastal antakse 100 sokipaari üle Eesti Kaitseväele, et pakkuda välismissioonidel osalejatele killukest kodusoojust.

Näitus avatud  2.– 22.01.2018

Eesti Käsitöö Maja Rahvakunstigaleriis (Pikk 22, Tallinn)

Näitus avatud 10.02.– 10.03.2018

Dr. Fr.R.Kreutzwaldi Memoriaalmuuseumis Võrus

Näitus avatud 2.04.-30.04.2018

Iisaku Kihelkonna Muuseumis Ida-Virumaal

Näitus avatud 2.05.- 22.06.2018

Mõniste Talurahvamuuseumis Võrumaal

Näitus avatud 11.10.2018 - 6.01.2019

Tallinna Ülikooli Astra Teadlaste Foorumis


Täname toetajat, Eesti Kultuurkapitali.

 

Tiia Artla (Tallinna Ülikooli käsitöötehnoloogiate ja rahvakunsti lektor)

Mati Mõttus (Tallinna Ülikooli arvutigraafika õpetaja)

“Lihte ja soe“ meediakajastus: