KÄSITÖÖTEHNOLOOGIAD

Materjalid ja töövahendid

Tikkimiseks kasutatakse mitmesuguste omaduste ja tekstuuriga tekstiilmaterjale. Eelkõige on leidnud kasutust puuvillased, linased, villased ja siidkangad, mis sobivad erinevatele tikanditüüpidele ning mida toodetekse väga paljudes värvitoonides. Näiteks linased materjalid võivad olla pleegitamata, valgeks pleegitatud, värvitud või toonitud.

Vastavalt valmistatava eseme suurusele, otstarbele ja tikkimistehnikale võib kasutada õhemaid ja paksemaid materjale. Tikkimisel tuleks eelistada siledapinnalisi ning ühtlase koestruktuuriga aluskangaid, koekirjaline aluspind hakkab tikandit segama. Ristpistetikandiks oleks parim valik kangas, mille koe- ja lõimelõngad on ühejämedused ning mille koestruktuur võimaldab tikkides lõngu lugeda.

Tikkimismotiivi mõõtu saab varieerida, kas tihedama koega kangast valides, või moodustada pisteid üle mitme aluslõnga. Kanga koetihedus määrab  pistete suuruse, näiteks suure koetihedusega kangal valmiskujutise mõõt väheneb ja tikkimispisted on üsna väikesed.

Kauplustes pakutavate kangaste tiheduseks loetakse lõngade arvu 1-e tolli kohta (2,5 cm). Kui soovite ise mõnel riidetükil koetihedust kindlaks määrata, siis asetage kangale joonlaud ja lugege, mitu lõnga 2,5 cm vahemikku jääb.

Aluskangad.pdf

 • Labasekoeline kangas
 • Aida
 • Hardangerkangas
 • Perforeeritud paber
 • Kanvaa

Tikkimine on küllaltki aega nõudev, seetõttu on oluline, et lõpptulemuse huvides töötataks kvaliteetsete lõngadega. Igal lõngatüübil on erinevad omadused (jämedus, tugevus, keere, värvus jms) ja ka nendega saadavad tulemused on erinevad. Lõnga jämedust märgistab number, mida suurem see on, seda peenem on lõng.

Tikitav riie ja tikkkimistehnika määravad lõnga liigi ja tugevuse. Osad tikkimislõngad sobivad kõikidele alusmaterjalidele, mõned neist eelkõige kanvaale tikkimiseks. Tikkimislõng peab alusmaterjalist kergelt läbi „jooksma”, samas seda vastavalt vajadusele täielikult katma. Valides pinda katvale tikandile vale lõngajämeduse, saame tulemuseks alusmaterjali läbikumamise, mis võib kogu valmistöö üldilme rikkuda.


Läbikumava taustaga ja täielikult kaetud taustaga kattetikand. Fotod Tiia Artla.

Tikandites soovitaks kasutada eelkõige naturaalkiududest lõngu, sest sünteetilistest kiududest lõngad on pesemise ja triikimise suhtes tundlikumad. Olenevalt tikkimstööst võiks lisaks spetsiaalselt tikkimiseks toodetavate lõngade kõrval tutvuda ka heegeldamiseks, õmblemiseks ning kudumiseks mõeldud niitide-lõngadega. Nende seas võib leiduda just Teie tikandi jaoks sobiv lõngliik.


Tikkimislõngad.pdf

 • Puuvillased lõngad
 • Metalliklõngad
 • Linased lõngad
 • Villased lõngad


Tikandite teostamisel kasutatakse mitmesuguseid erinevaid töövahendeid, põhiliselt on need mõeldud tikkija töö hõlbustamiseks ja parema lõpptulemuse saavutamiseks. Kaubandusvõrgus pakutavatest rohketest töövahenditest vajate ristpiste tikkimiseks eelkõige sobivaid tikkimisnõelu, käsitöökääre, tikkimisraame.

Töövahendid.pdf 

 • Nõelad
 • Käärid
 • Tikkimisrõngad