KÄSITÖÖTEHNOLOOGIAD

Pildi kohandamine ristpisteteks

Ruutskeemide valmistamine

On mitmeid viise, kuidas ise ruutskeeme kavandada.

Ruuduline paber

Lakoonilisemate ristpisteideede loomiseks sobib tavaline ruuduline paber, millele värviliste pliiatsitega jäädvustada kujutis. Antud meetod sobib väga hästi rahvakunstiainesega töötamisel.

                   

 

                                                      Autor Eva Reinberk, fotod Tiia Artla.

Millimeeterpaber

  • Kinda- ja sukakirjade motiive tikkides võib kirja jälgida otse kootud esemelt või kasutada algideena rahvarõivaraamatutes trükitud mustrikeeme, joonistades millimeeterpaberile sellest sobiva osa.

 

Kalkeeritud millimeeterpaber

  • Kui soovitakse kujundit lihtsustada, siis võiks seda teha läbipaistva millimeetripaberi abil, joonistades kujutise piirjooned pliiatsiga kergelt üle (kaarte ja kaldjoonte asemele joonistada astmeline serv).

 

Millimeeterpaberil võiks värviliste ristpistete tarbeks koloreerida tikitavad pinnad.

Kalkeeritud millimeeterpaberil oleva kujutise saab soovi korral arvuti tarkvara abil töödelda nii mustrimärkidega kui ka värviliseks tikandiskeemiks.

 

Atsetaatkile

  • Kaubandusvõrgus pakutavad erinevate suuruste ruudustikega kilelehed. Ruudustik kinnitatakse pildile ja kopeeritakse koos paljundusaparaadis mustriks. Seejärel loendatakse joonise ruudud, et saaks mustrile nooltega märkida keskjooned.

             

                                                       Foto: Maarja Järvsoo.

    • Läbipaistvale atsetaatkilele (lüümikukile) saab ka ise kangale sobivas mõõdus ruudustikku trükkida, kasutades kopeermasinat (võimaldab suurendamist ja vähendamist) või printerit. Arvutis sobib ruudustike loomiseks Exeli tabel. Muutes tabeli lahtrite parameetreid saab moodustada väga erineva suurusega ruudustikke ja need ka otse lüümikule printida. Seejärel asetada saadud lüümikuruudustik pildile ja kopeerida need koos mustriks. Leida ja märkida mustrile keskjooned.

    Atsetaatkiledel mustrite kasutamist võiks soovitada lihtsamate piltide puhul. Kui tikkida tahetakse väga realistlikku ja suuremõõtmelist pilti, siis need meetodid ennast hästi ei õigusta.

           

       Exeli tabelis saab lihtsamaid värvilisi mustriskeeme luua ja need paberile printida.         

    Kangapaber

    Kangapaber on olemuselt millimeeterpaberilaadne, millele trükitud ruudustik moodustab teatud arvu ruutude järgi ühtlase jaotsüsteemi. Sellist ruudupaberit kasutatakse kangastruktuuride lõime- ja koelõngade märkimiseks.

    Foto Tiia Artla.

    Ristpistemustri kujundamiseks vajate valgele paberile kantud mustrijoonist või pilti. Kangapaber asetada alusjoonisele, soovitavalt kinnitada paberid omavahel näiteks teipimise teel. Seejärel asetage paberid valguslauale ja kopeerige muster käsitsi kangapaberi ruudustikule analoogselt kalkeeritud millimeeterpaberiga tegutsemise töövõtetele. Valguslauana võib kasutada klaastahvlit, mille alla paigutada lamp. Väiksemamõõdulisi mustrijooniseid saab kopeerida ka aknal vastu valgust.

    Ristpistemustrid digifotograafia ja arvuti abil

    Digifotod koosnevad miljonitest tillukestest ruutudest, mida nimetatakse piksliteks (inglise keeles picture elements-pixels). Kui ühendada kaamera koduarvutiga, jätkub digifotodega tegevust pikaks ajaks. Näiteks Photo Edit funktsioonis saab muuta ka fotode heledust ja kontrastsust.

    Digitehnika abil satutakse nii-öelda pildi loomise juhtpulti: piltide väljanägemine on täielikult pildistaja kontrolli all. Arvutist saab digitaalne pimik, mille abil võib pilti interpreteerida kõikvõimalikel viisidel. Võib pildi vigu korrigeerida, värve muuta või lisada pilditöötlustarkvara (näiteks Adobe Photoshop Elements) abil hämmastavaid eriefekte.

    Tänapäeva digifotograafia annab võimaluse pildistatud fotost väga lihtsalt arvuti abil tikkimismustrite loomiseks, kus õnnestunud piltide loomine on igaühe käeulatuses. Arvutitehnoloogia, ülipeene värvitöötluse ja fotokopeerimise ning uute käsitöötoodete tõttu on tänapäeval avastamisvõimalusi rohkem kui kunagi varem.

     Arvuti tarkvara

    Oskuslikum arvutikasutaja saab valida mitmesuguse tarkvara hulgast, mis on töötatud välja ristpiste- ja teiste mustriskeemide ettevalmistamiseks ja loomiseks. Aluseks saab võtta originaalfoto või joonistuse. Kahjuks paljud käsitöö programmid on tasulised või neis ei lubata printida ega salvestada.

    Meeles tasub pidada, et arvutiprogrammides on lihtsam töötada sirgeservalise üldkujundiga kui ebakorrapärase kujundiga.

    Pattern Maker for cross-stitch

    Programmil on 4-ja päevane tasuta tutvumisperiood ning lubatud on ka ruutskeemiga foto printimine. Sisestades programmi foto, märkides ära vajaliku ruutude ja värvitoonide arvu, saab välja printida juba sobivas suuruses ruudustikuga tikkimismustri. Loodusfotode puhul võiks värvitoonide arvuks valida 70 - 80, sest siis säilitab foto oma esialgse väljanägemise ja ei muutu liiga lakooniliseks. Kuna suured pildid saab välja printida vaid mitmele erinevale A4 lehele, siis tervikliku ülevaate ja mugavama tikkimise huvides tasuks prinditud leheküljed omavahel kokku liimida.

           

    Cross Stitch Professional 2003

    http://www.dpsoftware.com/

    Tasuline programm, mille abil saab kas fotost või ka ise kujundades tikkimisskeemi luua. Demoversioonis kahjuks ei ole oma  mustrit võimalik välja printida, ega salvestada.

    Programmis on võimalik kirjutada tähti ja tekste, neid raamistada, juurde lisada pilte või joonistada motiive. Mustrite koostamisel on võimalus valida mitmete erinevate taustakangaste (Aida, labase kanga struktuur, vaibakanvaa) ja nö ruudupaberi vahel.

     

    Lisada saab kujundeid, jooni, kujundi erinevaid vaateid, prantsuse nuppe, ristpisteid, ¾ ristpistet, must-valgeid skeeme värvimärkidena, helmeid. Detaile saab paljundada. Värvitoonide valimiseks on skaala ääretult mitmekesine.   

     

    Programmi Cross Stitch Professional 2003 taustaruudustikule kujundatud lillemotiivi erinevad esitusvõimalused.